Pirmie soļi nāves gadījumā

Zaudēt tuvinieku ir emocionāli smagi. Šis ir grūts dzīves posms. Šādā situācijā koncentrēties un saviem spēkiem censties organizēt tuvinieka izvadīšanu, ir jo īpaši grūti. Tas ir vienīgi papildus slogs sērās, no kura Jūs varat atbrīvoties, uzticot savas rūpes mums. Jūsu rīcībā esam diennakti, zvaniet un mēs Jums palīdzēsim.

Sabiedrībā valda uzskats, ka nāves gadījumā, nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība un Valsts policija. Patiesībā, ne viens, ne otrs neizsniegs apliecību par nāves cēloni un nenogādās mirušo morgā. Šim nolūkam ir paredzēti ārsti un apbedīšanas pakalpojumu sniedzēji. Neatliekamā medicīniskā palīdzība ir paredzēta dzīvības glābšanai un uz nāves gadījumu ir tiesīgi neizbraukt. Izņēmums, ja pieteiksiet, ka neesat pārliecināti par nāves iestāšanos. Šādā gadījumā neatliekamās palīdzības brigāde ieradīsies un konstatēs nāves faktu, izsniegs norīkojumu mirušā nogādāšanai morgā. Šis norīkojums var noderēt saskarsmē ar ģimenes ārstu un gadījumos, ja mirušajam nepieciešama autopsijas veikšana, nāves cēloņa noskaidrošanai. Savukārt, Valsts policija ir pieaicināma vienīgi tad, ja nāves cēlonis ir noziegums vai nelaimes gadījums.

 

Ja tuvinieks ir miris mājās

 

Ja tuvinieks ir miris dabīgā nāvē, bez vardarbīgas nāves pazīmēm, Jums ir jāsazinās ar mirušā ģimenes ārstu. Konstatējot nāves faktu un vērā ņemot mirušā slimības vēsturi, ģimenes ārsts izsniedz apliecību par nāves cēloni. Šis dokuments ir nepieciešams, lai saņemtu miršanas apliecību un veiktu tālākās ar izvadīšanu saistītās darbības. Nezināma nāves cēloņa gadījumā, vai ja mirušais ir bijis jaunāks par 59 gadiem, ģimenes ārsts izsniedz norīkojumu mirušā autopsijas veikšanai, nāves cēloņa noskaidrošanai. Brīvdienās un svētku dienās, vai nakts stundās, ģimenes ārsti bieži vien nav izsaucami. Šādā situācijā Jūs varat sazināties ar poliklīnikas dežūrējošo ārstu vai atlikt vizīti pie ģimenes ārsta uz vēlāku laiku, par to savstarpēji vienojoties. Jebkurā gadījumā Jums ir jāpiesaka tuvinieka nogādāšana morgā, kur mirušais tiks uzglabāts atbilstoši prasībām. Pilsētas robežās mūsu darbinieki ieradīsies 1 stundas laikā pēc pakalpojuma pieteikšanas, veiks mirušā nogādāšanu morgā, informēs Jūs par turpmākajiem soļiem.

 

Ja tuvinieks ir miris slimnīcā

 

Par nāves iestāšanos Jums paziņos ārstējošais ārsts, uzaicinās Jūs ierasties slimnīcas nodaļā veikt formalitātes. Ja piederīgajiem nāves cēlonis ir zināms un pretenzijas pret tuvinieka ārstēšanu nav, tiek rakstīts iesniegums, lai neveiktu mirušā autopsiju. Pretēji, ja piederīgie apšauba nāves cēloni, vai nav apmierināti ar tuvinieka ārstēšanu, tiek pieprasīta mirušā autopsijas veikšana, nāves cēloņa noskaidrošanai. Ir gadījumi, kad mirušā autopsijas veikšana ir obligāta. Apliecību par nāves cēloni izraksta ārstējošais ārsts, nodaļas vadītājs vai pataloganatoms, izsniedz šīs apliecības Pataloganatomijas nodaļā – morgā. Jau pirms došanās uz slimnīcu, Jūs varat vērsties mūsu filiālēs, pieteikt apliecības saņemšanu un mirušā apģērba nogādāšanu morgā. Mūsu darbinieki aiztaupīs Jums šo apmeklējumu.

 

Ja noticis ir noziegums vai nelaimes gadījums

 

Ja tuvinieks ir miris mājās vai sabiedriskā vietā un nāves cēlonis ir noziegums vai nelaimes gadījums, Jums ir jāsazinās ar Valsts policiju. Policijas darbinieki piesaka mirušā nogādāšanu Valsts Tiesu medicīnas centra morgā, izsaucot tam paredzēto dienestu. Pēc ekspertīzes veikšanas tiek izsniegta apliecība par nāves cēloni. Jūs varat vērsties mūsu filiālēs, pieteikt apliecības saņemšanu un mirušā apģērba nogādāšanu morgā. Mūsu darbinieki aiztaupīs Jums šo apmeklējumu. Gadījumos, kad mirušo paredzēts kremēt, ir jāsaņem prokurora atļauja kremācijas veikšanai.

 

Ja tuvinieks ir miris ārvalstīs

 

Ja tuvinieks ir miris ārvalstīs, bet apbedīt vēlaties Latvijā, ir nepieciešama mirušā transportēšana specializētā transportā un cinka zārkā. Latvijā tiek veikta mirušā pārzārkošana, apbedīšana cinka zārkā ir aizliegta.  Mirušā transportēšanai mēs piedāvājam cinka zārka nomu, kas aiztaupa Jums divu zārku iegādi. Dokumentu noformēšanu, mirušā izvešanai no valsts, veic attiecīgās valsts apbedīšanas birojs. No Latvijas kapsētas ir jāsaņem rakstiska atļauja mirušā apbedīšanai. Mēs veicam mirušā transportēšānu Eiropas savienībā un citās valstīs.